[Kapat]

Kullanıcı Adı: Şifre:    Kayıt Ol      Şifremi Unuttum

İSTATİSTİKLER
  • Hakem Sayısı ... 1391
  • Aday Hakem Sayısı ... 540
  • Bölge Hakem Sayısı ... 553
  • Milli Hakem Sayısı ... 223
  • Uluslararası Hakem Sayısı ... 63
  • Kadın Hakem Sayısı ... 144
  • Toplam Müsabaka Sayısı ...960
  • Bu Ay Olan Müsabaka Sayısı ...0
ÜYELERİMİZİN DOĞUMGÜNÜ
 DUYURULAR  
 9.6.2015 - 2015 YILI MİLLİ HAKEMLİĞE TERFİ UYGULAMA SONUÇLARI
 2015 YILI MİLLİ HAKEMLİĞE TERFİ UYGULAMA SONUÇLARINA DÖKUMANLAR MENÜSÜNDEN BAKABİLİRSİNİZ

SAYGILARIMIZLA
MERKEZ HAKEM KURULU
 29.5.2015 - - GREKO-ROMEN STİL GÜREŞTE BÜTÜN YAŞ GRUPLARI İÇİN GEÇERLİ KURAL DEĞİŞİKLİKLERİ VE SERBEST STİLDE KURAL DEĞİŞİKLİKLERİ
 1 MAYIS 2015 TARİHİNDEN İTİBAREN RESMİ OLARAK UYGULANMASINA KARA VERLEN VE GREKO-ROMEN STİL GÜREŞTE BÜTÜN YAŞ GRUPLARI İÇİN GEÇERLİ KURAL DEĞİŞİKLİKLERİNDE YENİ DÜZENLEMELER VE SERBEST GÜREŞTE YENİ DÜZENLEMELER

1- Greko-Romen güreşte, kafa atma , parmakları bükme, ayakla yapılan veya ayağa yapılan bütün müdahaleler, oyundan kaçma , minderden kaçma, her iki güreşçi için de yerde doğru başlama pozisyonunu reddetme gibi kural dışı davranışların tamamı hatalı güreşçiye ihtar ( O ) rakinine 2 puan olarak değerlendirilecektir.
2- Rakibin direk tehlikeli pozisyona geldiği Gr Teknik oyunlarda atak güreşçiye 5 puan verilecektir. Gr teknik atışında tehlikeli durum oluşmaz ise atak güreşçiye 4 puan verilecektir
3- Ayaktan yapılan ve tehlikeli pozisyonla sonuçlanmayan bütün oyunlar rakibin arkasına geçilerek kontrol edilip edilmediğine bakılmaksızın 2 puan ile değerlendirilecektir.
4- Ayaktan yapılan ve rakibini direk olarak tehlikeli pozisyona geldiği oyunlar 4 puan ile değerlendirilecektir.
5- Yer güreşindeyken rakibini yerden keserek oyun uygulayan güreşçinin rakibini tehlikeli duruma getiremediği durumlar 2 puan ile değerlendirilecektir.
6- Yer güreşindeyken rakibini yerden keserek oyun uygulayan güreşçinin rakibini tehlikeli duruma getirdiği durumlar 4 puan ile değerlendirilecektir.
7- Rakibini iterek minde dışına çıkaran güreşçiye 1 puan verilmeyecek. Bu şekilde güreşen güreşçi ilkin de hakem tarafından uyarılacak ikincisinde kendisine ihtar (O) rakinine 2 puan verilerek cezalırılacaktır.
8- Ayak güreşinde rakibine tamamen hakim olan ve oyun uygulayan güreşçi oyunu sırasında tek ayağı ile minder dışına basarak oyununu gerçekleştirirse oyununun gereği olan puan veya puanları alacak. Oyunu gerçekleştiremez veya iki ayağı ile minder dışına basarak oyun yaparsa oyun iptal edilecek ve atak güreşçi dışarı basmadan dolayı cezalırılmayacak ve hakem müsabakayı durdurup ortada ayakta başlatacak.
9- Bu iki durumun dışındaki diğer durumlarda göğüs göğse veya karşı karşıya durumlarda atak güreşçi tek ayağını dışarı basarak oyununu yapar ve puan alırsa puanı verilecek, Oyununu gerçekleştiremez ise dışarı bastığından dolayı 1 puan kaybedecektir.Pasif güreşçi dışarı basarak kontra-atak yapar ve rakibini yerde kontrol ederse dışarı basıştan dolayı 1 puan kaybedecektir. Bütün bu durumlar haricinde minder dışına çıkışlarda rakibe 1 puan verilmeye devam edilecektir.
10- Yer güreşinde alttaki güreşçinin temel defans pozisyonu kollar vücuttan ayrı ve açık şekilde olacaktır. Kapanarak, dizini yan tarafa çekerek veya rakibin elini kolunu tutarak savunma yapmak kesinlikle yasaktır. Bu şekilde davranan güreşçi pozisyon sırasında sert bir şekilde sözlü olarak uyarılacak hala devam ederse kendisine ihtar ( O ) rakibine 2 puan verilerek güreş tekrar yerde başlatılacaktır.
11- Bütün çırpmalar ve yerde yapılan diğer oyunlar rakibin tehlikeli pozisyona gelip gelmediğine bakılmaksızın 2 puan olarak değerlendirilecektir. Oto tuş kaldırılmıştır. Oyun uygulayan aktif güreşçi oto tuş olarak oyununu gerçekleştirse dahi puan kaybetmeyecektir.
12- Greko-Romen güreşte ihtar ( O ) sadece yukarıda bahsedilen kural dışı oyun ve pozisyonlar için verilecektir. Güreşin imajını korumak ve 3 ihtardan dolayı diskalifiye ile biten müsabakaları engellemek için pasif güreşçinin cezalırılma sürecinde ihtar verilmeyecektir. Pasif güreşçinin cezalırılması Büyükler kategorisinde diğer yaş kategorilerine göre farklı olacaktır.
BÜYÜKLER KATEGORİSİ İÇİN PASİVİTE PROSEDÜRÜ :
Bu yaş grubunda halen uygulanmakta olan pasif güreşçinin değerlendirilmesi ihtar yerine sadece pasivite uyarısı verilerek aynen devam edecektir. Şöyle ki ;
- 1. İhlalde , hakem pasif güreşçi açık ve anlaşılır şekilde müsabakayı durdurmadan sözlü olarak uyarır ( Resmi Uyarı )
- 2. İhlalde, hakem pasivite onayını aldıktan sonra müsabakayı durdurur ve aktif güreşçiye pozisyon tercihini sorar.
- 3. İhlalde, hakem pasivite onayını aldıktan sonra müsabakayı durdurur ve aktif güreşçiye 1 puan vererk pozisyon tercihini sorar.
- Bundan sonraki her pasivite durumunda rakibe bir puan verilerek pozisyon tercihi sorulur.

• Not: 0 – 0 devam eden müsabakalarda hakemler 4.30 dakikadan önce 3. İhlalden dolayı olan cezalırmayı yapmalılar böylece diğer güreşçiye yeterince vakit kalması sağlanır..

U23, GENÇ, YILDIZ MİNKLER KATEGORİLERİ İÇİN PASIVITE PROSEDÜRÜ :
Greko-Romen güreşte güreşçilerin kafa dayamadan göğüs göğse güreşmelerini teşvik etmek hatta bu şekilde güreşmelerini sağlamak amacı ile bu şekilde güreşmeyen güreşçi pasif olarak kabul edilecektir. Dolayısıyla bu yaş gruplarında pasiviteden dolayı pozisyon tercihi uygulanmayıp aşağıdaki prosedür geçerli olacaktır.
- Pasif güreşçi önce müsabaka durdurulmadan normal her zaman yapıldığı gibi sözlü olarak uyarılarak güreş yapmaya teşvik edilecektir
- Ancak aynı güreşçi yine de pasif güreşi tercih ediyorsa hakem sözlü olarak müsabakayı durdurmadan birinci pasivite uyarısını yapacak,
- Aynı güreşçi hala pasif ise orta hakem onay alarak müsabakayı durdurmadan ikinci pasivite uyarısını yapacak ve rakibine 1 puan verecek,
- Bundan sonra her iki pasiviteden sonra rakibe otomatik olarak 1 puan veriecek ve bu süreçlerde müsabaka durdurulmayacak.
Bu kural değişikliklerinin en önemli hedefi daha basit ve anlaşılır bir güreşin yanı sıra Greko-Romen güreşin gerçek stili olankafa dayamadan bileklerden parmaklardan tutmadan GÖĞÜS GÖĞÜSE güreşi sağlamaktır. Antrenör, Sporcu ve Hakem arkadaşlarımızın bu hususa önem vermeleri rica olunur.
SERBEST GÜREŞTE YAPILAN YENİ DEĞİŞİKLİKLER
1-Bütün çırpmalar ve yerde yapılan diğer oyunlar rakibin tehlikeli pozisyona gelip gelmediğine bakılmaksızın 2 puan olarak değerlendirilecektir. Oto tuş kaldırılmıştır. Oyun uygulayan aktif güreşçi oto tuş olarak oyununu uygular ise puan kaybetmeyecektir.
2-Ayak güreşinde rakibine tamamen hakim olan ve oyununu uygulayan güreşçi oyunu sırasında tek ayağı ile minder dışına basarak oyununu gerçekleştirir ise oyununun gereği olan puan veya puanları alacak. Oyununu gerçekleştiremez veya iki ayağı ile minder dışına barsak oyun yapar ise oyun iptal edilecek ve atak güreşçi dışarı basmadan dolayı cezalırılmayacak ve hakem müsabakayı durdurup ortada ayakta başlatacaktır.
3-Bu iki durumun dışında diğer durumlarda yani göğüs göğse veya karşı karşıya durumlarda atak güreşçi tek ayağını dışarı basarak oyununu yapar ve puanını alır ise atak güreşçinin puanı verilecektir. Oyununu gerçekleştiremez ise dışarı bastığından dolayı puan kaybedecektir. Pasif güreşçi dışarı barsak kontra-atak yapar ve rakibini yerde kontrol eder ise dışarı basıştan dolayı 1 puan kaybeder.

Mayıs 2015
Türkiye Güreş Federasyonu
Merkez Hakem Kurulu
 28.5.2015 - 2015 YILI MİLLİ HAKEMLİĞE TERFİ VE MİLLİ HAKEM MAZERET SINAV SONUÇLARI
 2015 YILI MİLLİ HAKEMLİĞE TERFİ SINAVI VE 2015 YILI MİLLİ HAKEM SEVİYE TESPİT MAZERET SINAVI SONUÇ LİSTELERİNİ DÖKÜMANLAR MENÜSÜNDEN BULABİLİRSİNİZ.
NOT:Not: Başarılı olan adaylar belirtilen sınav günü sabah saat 09:00 da lisans ve
hakem kıyafetlerini giymiş olarak hazır bulunmaları önemle rica olunur.Belirtilen yer ve saatte hazır bulunmayan adaylar uygulama sınavına alınmazlar. Cetvel hakemleri uygulama sınavına gelmeyecekler onların sınavı tamamlanmıştır. Ayrıca Malatya Bölgesi Hakemi Ali DASTAN ve İstanbul Bölgesi Hakemi Ahmet Pehlivanoğlu 06.06.2015 tarihinde sınava girecektir.
 2.5.2015 - SINAVA GİRECEK BÖLGE VE MİLLİ HAKEMLERİN DİKKATİNE
 BÖLGE HAKEMLİĞİNDEN MİLLİ HAKEMLİĞE TERFİ SINAVI VE MİLLİ HAKEMLERİN MAZERET YETERLİLİK SINAVI 09.05.2015 TARİHİNDE SAAT 12:30 DA BURSA DA YAPILACAKTIR.
İL HAKEM KURULLARININ TERFİ SINAVI İÇİN BELİRLEDİKLERİ ADAYLARI EN GEÇ 04 MAYIS 2015 PAZARTESİ GÜNÜ SAAT 17:00 KADAR FEDERASYONUMUZA BİLDİRMELERİ GEREKMEKTEDİR.
 8.4.2015 - GÜREŞ HAKEMLERİ DERNEĞİNE ÜYE TÜM HAKEMLERİMİZİN DİKKATİNE
 GÜREŞ HAKEMLERİ DERNEĞİ 31.12.2014 İTİBARİYLE
BİLANÇOSU
  1[2][3][4][5][Sonraki Sayfa] [Son Sayfa]